Badanie nietolerancji pokarmowej polega na pomiarze specyficznych pokarmowo IgG za pomocą nowoczesnych narzędzi o wysokiej wartości diagnostycznej. Badanie wskaże produkty, które mogą być przyczyną twoich dolegliwości. Poniższe panele obejmują szeroki zakres produktów od tych powszechnie spożywanych w tradycyjnej, polskiej kuchni, jak  pochodzących z różnych regionów świata. Każdy panel zawiera produkty najczęściej wywołujące reakcję. Ze względu na to, że często nawet najmniej kluczowy w diecie produkt może przyczyniać się do odczuwanych dolegliwości, warto rozważyć wykonanie jednego z szerszych paneli.

FoodDetective™

Szybka metoda wykrywania we krwi przeciwciał klasy G dla składników pokarmowych. Wynik jest widoczny po 40 minutach i pozwala jakościowo określić podniesiony poziom przeciwciał IgG  specyficznych dla 59 pokarmów (w 46 grupach).

FoodPrint® 220+

FP 220Najbardziej szczegółowe badanie pozwalające na wykluczenie reakcji krzyżowych pomiędzy pokarmami. Polecany w przebiegu chorób alergicznych i autoimmunologicznych. Pozwala na skomponowanie kompleksowych zaleceń żywieniowych opartych o indywidualny profil nietolerancji pokarmowej.

FoodPrint® 160+ Wegetariański

FP 160Badanie jest dedykowane dla grupy osób nie spożywających mięsa, ryb i owoców morza. Dieta wegetariańska stanowi podstawę zdrowej diety, ale czy mamy pewność, że spożywana żywność jest przez nas tolerowana? Zboża, nabiał, a nawet warzywa i owoce mogą być źródłem różnych przewlekłych objawów.

FoodPrint® 120+

Panel uwzględniający wszystkie grupy produktów spożywczych. Zalecany osobom dorosłym i dzieciom, które mają przewlekłe dolegliwości.

FoodPrint® 80+

Najmniejszy panel oparty o technikę mikromacierzową. Zawiera różne grupy produktów jak nabiał, zboża, warzywa, owoce, ryby, mięso, owoce morza, orzechy, jak i przyprawy. Zalecany wszystkim osobom zmagającymi się z przewlekłymi schorzeniami.

FoodTest 110

FT 110Optymalny panel uwzględniający wszystkie grupy produktów spożywczych. Zalecany w przewlekłych objawach zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Pozwala na skomponowanie diety eliminacyjnej opartej o bardzo różnorodną ilość produktów.

FoodTest 40

Panel obejmujący podstawowe produkty m.in jaja (z FT 40rozróżnieniem na żółtko i białko), mleko, pszenicę, orzechy i białko gliadynę (gluten). Jednak w celu pełniejszej diagnozy zaleca się wybranie większego panelu.

Porównanie właściwości paneli

  • Badanie spełnia standardy wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (IVDD98/79EC),
  • Wysoka czułość, swoistość i dokładność zapewniają wiarygodność wyniku,
  • Ilościowy wynik badania w U/ml,
  • Oznaczenie z niewielkiej ilości materiału (300 μl krwi włośniczkowej),
  • Czytelny wynik badania z podziałem na grupy pokarmów,
  • Graficzne przedstawienie stopnia reaktywności,
  • Wyselekcjonowane panele badanych pokarmów,
  • Możliwość wykluczenia reakcji krzyżowych pomiędzy pokarmami.
  • Badanie spełnia standardy wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (IVDD98/79EC),
  • Wysoka czułość, swoistość i dokładność zapewniają wiarygodność wyniku,
  • Oznaczenie z bardzo małej ilości materiału (50 μl krwi włośniczkowej),
  • Szybki i łatwy w odczytaniu wynik (w ciągu 40 minut),
  • Dobrze dobrany panel 59 produktów.

Lista badanych produktów w poszczególnych panelach SPRAWDŹ TUTAJ.

Oferowana przez nas diagnostyka nietolerancji pokarmowej opiera się o zasadę metody ELISA (ang. Enzyme-Linked ImmunoSorbet Assay, czytaj więcej: Metoda immunoenzymosorpcyjnaELISA). Testy spełniają standardy wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (IVDD98/79EC), charakteryzują się wysoką czułością, swoistością i powtarzalnością wyników, które są autoryzowane przez diagnostę laboratoryjnego. Dodatkową zaletą diagnostyki Cambridge Diagnostics jest wykonywanie badań z niewielkiej ilości krwi włośniczkowej pobranej w prosty i nieinwazyjny sposób z palca.

 

Metoda immunoenzymosorpcyjna – ELISA

Metoda ELISA jest metodą powszechnie stosowaną w immunodiagnostyce. Pozwala na wykrycie i oszacowanie stężenia badanego białka (np. antygenu lub przeciwciał) we krwi pacjenta poprzez użycie odpowiednich przeciwciał monoklonalnych. Metoda ta charakteryzuje się wysoką czułością, swoistością i powtarzalnością wyników, a dodatkowo jest łatwa do wystandaryzowania. Badanie rozpoczyna się od rozcieńczenia próbki krwi, a następnie jest inkubowana z antygenami unieruchomionymi w dołkach reakcyjnych (np. płytki pleksiglasowej). Po spłukaniu niezwiązanych składników krwi, do dołków dodawane są monoklonalne przeciwciała II-rzędowe sprzężone z enzymem (peroksydazą chrzanową). W czasie drugiej inkubacji zostają one związane z przeciwciałami unieruchomionymi na podłożu. Niezwiązane przeciwciała II-rzędowe są usuwane podczas płukania, a do dołków dodawany jest roztwór zawierający tetrametylobenzydynę (TMB) oraz substrat dla enzymu, mający za zadanie wykrycie specyficznie związanych przeciwciał. W celu przerwania reakcji enzymatycznej dodaje się roztwór zatrzymujący (np. roztwór kwasu siarkowego), co powoduje zmianę barwy reakcji. Następnie za pomocą spektrofotometru mierzy się gęstość optyczną przy odpowiedniej długości fali (np. przy 450 nm). Poziom intensywności zabarwienia studzienek reakcyjnych jest zależny od stężenia produktu reakcji enzymatycznej, a tym samym proporcjonalny do stężenia przeciwciał we krwi pacjenta.

ELISA pośrednia

Rys. 1 Zasada metody ELISA

Wyniki testów są bardzo często wyrażane w tzw. jednostkach międzynarodowych (IU – international unit) na mililitr, wynika to z zasady na jakiej działa metoda. Jednostki międzynarodowe są jednostkami umownymi lub względnymi, dla każdego testu są one określane w sposób indywidualny.

Zarezerwuj teraz - 22 225 56 95

lub napisz do nas info@zdrowotnadieta.pl