Wpływ jelit na nasze zdrowie

Wpływ jelit na nasze zdrowie

Wpływ jelit na zdrowie – jak powiedzenie ,,pępek świata” sprawdza się odnośnie naszego ciała.

To co jemy, jaki prowadzimy tryb życia i jak dbamy o organizm wpływa na stan naszych jelit – wiadomo z ust do żołądka i do jelit. Z racji bezpośredniego kontaktu pożywienia z jelitami mogłoby się wydawać, że to właśnie ze strony przewodu pokarmowego odczujemy objawy chorych jelit i na tym koniec – nic bardziej mylnego. Nasz brzuch ,,daje sobie prawo” do obwieszczania swojego złego stanu w najmniej spodziewanych miejscach organizmu.

Wszystko kręci się wokół brzucha i słusznie – bez jelit pokarm nie mógłby nas odżywić, a bez jedzenia człowiek nie może żyć. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że stan jelit wpływa na cały organizm i również w całym ciele może wywołać stany chorobowe. Nieodpowiednia dieta, czyli potrawy ciężkostrawne, smażone z małą ilością warzyw i owoców to pierwszy i główny krok do poważnych chorób jelit, które odczuje niestety nie tylko brzuch lecz również inne narządy.

 

Choroby jelit – objawy oczywiste, a może jednak nie tak bardzo…

Przyjęło się, że oczywiste symptomy alarmujące o chorobach jelit to najczęściej:

 • ból brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu  
 • biegunki, również z krwią i śluzem
 • krwawienia z odbytu lub kał z krwią
 • utrata wagi ciała na wskutek zaburzonej funkcji wchłaniania w jelitach
 • gorączka lub stan podgorączkowy.

I rzeczywiście powyższe objawy występują najczęściej i są bezpośrednim skutkiem chorób takich jak:

 • zapalenie jelit
 • zapalenia bakteryjne oraz wywołane innymi lekami
 • zapalenie na wskutek alkoholu, czy ciężkostrawnej diety
 • reakcja alergiczna i nietolerancja na niektóre pokarmy
 • nowotwory jelita grubego i cienkiego
 • pasożyty przewodu pokarmowego.

Chociaż bóle brzucha, krew w kale, utrata wagi, czy gorączka występują przy chorobach jelit, to w przypadku zespołu jelita drażliwego objawy te należą do rzadkości. Często zaobserwować można niekoniecznie biegunki, ale również naprzemienne zaparcia i rozluźnienia kału, a u każdego zespół jelita drażliwego może objawiać się inaczej.

Ta ,,oczywistość” w określaniu objawów związanych z jelitami niestety tłumi naszą czujność i często nie do końca zdajmy sobie sprawę jakie skutki w organizmie mogą wywołać chore jelita. Bo kto w trakcie zapalenia spojówek, czy po zauważeniu zmian na skórze myśli o brzuchu? Niestety nikt, a już na pewno niewielu.

Do chorób jelit, które dają objawy w innych częściach ciała należą np.:

Choroba Whipplea, inaczej lipodystrofia jelitowa – w jej wyniku dochodzi do zaburzenia wchłaniania tłuszczu. Możemy zaobserwować symptomy takie jak: zmiany na błonach śluzowych i skórze, zmiany w obrębie stawów, powiększone węzły chłonne, niedobór witamin, białek i żelaza powodujący zaburzenia neurologiczne.  

Nieswoiste zapalenia jelit (IBD) do których należą wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna.  W przypadku Leśniowskiego-Crohna bóle brzucha często występują po prawej stronie i mogą być omyłkowo przypisane zapaleniu wyrostka robaczkowego. Mogą pojawić się objawy takie jak: ropnie jamy brzusznej, przetoki jelitowo-skórne oraz niedrożność, a także piodermia zgorzelinowa, czyli choroba skóry w postaci głębokich i bolesnych owrzodzeń. Na skórze mogą wystąpić również mocno czerwone guzy (rumień guzowaty). Kolejnym objawem ze strony skóry jest łuszczyca. Mogą pojawić się objawy w obrębie oczu jak np.: bolesne zapalenie błony naczyniowej, zapalenie spojówek i zapalenie tęczówki, które stanowi ryzyko utraty wzroku.

Mamy do czynienia z ogromnym zagrożeniem także dla wątroby – stłuszczenie wątroby (gromadzenie się tłuszczu). Istnieje ryzyko powstania nowotworu i kamicy dróg żółciowych oraz zapalenia. Narażone są również kości – choroba może doprowadzić do osteopenii i osteoporozy. Ryzyko wiąże się też ze stawami i może dojść do chorób takich jak: zapalenie stawów kręgosłupa, krzyżowo biodrowych i dużych oraz osteoartropatia przerostowa (zapalenie stawów ze zmianą ich kształtu). Zagrożenie dla życia stanowią zaburzenia krążenia i zatory.

A wszystkie te dolegliwości powstają w wyniku, mogłoby się wydawać ,,choroby jelit”, do której często bardziej pasuje określenie chorób ogólnoustrojowych.      

Choroby jelit – ratunek w obserwacji i diecie.

Brak odpowiedniej obserwacji organizmu może skutkować późną diagnozą i połączeniem chorób współzależnych z jelitami, co naraża ciało na długotrwałe działanie objawów i powikłania zaburzające prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Częste podrażnienia jelit z powodu stanów zapalnych są jedną z przyczyn występowania nowotworów. Niezdiagnozowane choroby jelit osłabiają odporność, zwiększają podatność na inne choroby i stopniowo wyniszczają organizm. Jednak rozpoznanie niektórych chorób często wymaga inwazyjnych badań, jak np. kolonoskopia, która niestety, mówiąc delikatnie nie należy do przyjemnych. Także pomimo postawionej diagnozy często nie ma odpowiedniego leczenia, a podstawą jest leczenie dietą.

Słuszne, łatwiejsze i oczywiste (tym razem oczywistość bez żadnych ale) wydaje się zapobieganie. Większość chorób jelit można skutecznie leczyć lub zapobiegać ich powstawaniu. W przypadku nieswoistych zapaleń jelit (choroby nieuleczalne, częściowo genetyczne) odpowiedni tryb życia znacznie zmniejsza ryzyko ich występowania i zmniejsza szkodliwe skutki gdy już się pojawią. Profilaktyka, prawidłowa dieta i znajomość własnego ciała w większości przypadków daje największe sukcesy w walce z chorobami jelit.              

Write a comment